
Máte rádi asijskou kuchyni? Křehké listy a stonky čínského zelí a pakčoje vám umožní připravit si naprosto nefalšované asijské jídlo. Mladé lístky této asijské listové zeleniny se přidávají zejména do salátů.
Výhodou druhů čínského zelí je, že rostou mnohem rychleji než běžné západní odrůdy. Čínské zelí mívá většinou bílou nebo nazelenalou barvu a chutná štiplavě jako brukvovité plodiny. Čínské zelí vytváří z pevně sbalených lupenů křupavá srdíčka.
Pakčoj pak tvoří široké bílé stonky, které se blíže ke kořenům ještě více rozšiřují. Má široké listy zelené nebo načervenalé barvy.
Jedná se o rychle rostoucí zeleninu, kterou sázíme na začátku (do poloviny) léta do správně vyživené půdy. Pro kvalitní růst je zapotřebí vydatné zalévání. Tyto typy asijské zeleniny můžete klidně pěstovat i v květináčích, jen je třeba dávat pozor na možné napadení škůdci.
Předtím než semínka zeleniny vysejete do volné půdy, dopřejte záhonu hrst univerzálního hnojiva nebo hnojiva bohatého na dusík. Vysejte semínka s tím, že mezi budoucími rostlinkami čínského zelí ponecháte rozestupy na 30 cm, u pakčoje 20 cm.
Pak je dobré rostliny mulčovat kompostem a pravidelně zalévat. Jestliže se vám zdají příliš slabé, přihnojte je tekutým hnojivem.
Od začátku do poloviny podzimu už můžeme tuto vzrostou asijskou zeleninu pomalu sklízet. Čínské zelí se doporučuje odřezávat 2,5 cm od země, aby se podpořil růst nových výhonků. Na sklonku podzimu už můžete sklidit celou zbylou úrodu včetně nových výhonků.
Tyto druhy asijské zeleniny si zahrádkáři oblíbili zejména pro jejich specifickou chuť a také rychlý růst – úrodu totiž můžete sklízet už za 10 až 12 týdnů po vysetí. Mladé listy se přidávají do salátů, také se ale používají uvařené v páře nebo do stir-fy.
Pokud jde o jednotlivé odrůdy, v případě čínského zelí se k pěstování doporučuje například odrůda Ruffles, která tvoří několikačetné hlávky volných načechraných listů. V případě pakčoje můžete zvolit třeba odrůdu Joi Choi s širokými bílými stonky a tmavozelenými lupeny, tato odrůda navíc dobře vzdoruje překotnému růstu. Pokud se vám líbí menší hlávky zelí, zkuste si vypěstovat Canton Dwarf.
Máte rádi asijskou zeleninu? A pěstujete ji na své zahrádce? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!
Komentáře