Náš TIP
Vysaďte si nové jahodiště v květnu!

Jelikož si letos teplé počasí dává opravdu načas, můžete si ještě teď založit nové jahodiště, na které by už jinak bylo pozdě.

Jahodníky ze sadbovačů

Odborníci sice radí, že jahodiště se má vysazovat v srpnu nebo v září, pravdou ale je, že si jej můžete klidně vysadit i teď. V zahrádkářství si vyberte buď sazenice s volnými kořeny nebo s kořenovým balem (ze sadbovačů). Sazenice s volnými kořeny se však hodí spíše pro časnou jarní výsadbu, kdy je ještě chladnější počasí, a půda, která je nasycená zimní vláhou, pomůže rostlinám lépe zakořenit.

V tomto období však raději dejte přednost sazenicím jahod ze sadbovačů. Sety po několika kusech seženete hlavně ve větších hobby marketech. Před nákupem takovýchto sazenic se raději ještě ujistěte, zda mají zdravé kořeny. Poznáte to tak, že zkusíte, jak pevně sazenice v sadbovačích drží. Jestliže je vytáhnete lehce a kořeny se vám nebudou zdát právě svěží, raději je nekupujte.

Správná výsadba

Pro výsadbu jahod už byste také měli mít připravené stanoviště. Nově zakoupené rostliny by neměly na výsadbu čekat dlouho. Až začnete jahody sázet, dbejte na to, aby byly všechny z cestičky dobře dostupné. Ideální jsou v tomto případě dvojřádky nebo trojřádky přerušené cestičkou. Její funkci také hravě zastanou po povrchu prakticky rozložené dlaždice nebo kameny. Rozestupy mezi jahodníky volte od 30 do 40 centimetrů (podle vzrůstnosti jednotlivých odrůd). Vždycky je lepší volnější spon. Rostliny budou ve volnějším porostu a vyhnou se tak možnému napadení plísněmi.

Černá fólie pro lepší úrodu

Řada zahrádkářů dnes používá při pěstování jahod typickou černou fólii, která zajistí dobrý zdravotní stav plodů. Fólie navíc chytře přitahuje sluneční paprsky a plody také po dešti mnohem rychleji usychají. Díky tomu, že fólie drží v půdě teplo, jahodníky plodí mnohem dříve. Zahrádkáři, kteří používají fólii, také oceňují absenci obtěžujícího plevele a rovněž pak velkou úsporu vody při zalévání.

Praktické hrobkování záhonů

Někdo také dává přednost výsadbě jahodníků na hrůbky. Vznikne vám tak záhon vypadající podobně jako brambořiště s tím rozdílem, že jahody se sázejí na hrůbky vytvořené předem. Hlavním plusem takových záhonů je praktické stékání srážkové vody do brázd, díky čemuž se voda neseskupuje blízko trsů. Plody pak také prakticky visí z hrůbků, takže neleží na rovině – a mnohem lépe tak osychají.

Rostlinná ochrana před chorobami

Ze zdravotního hlediska se doporučuje sázet do blízkého okolí jahodníků česnek nebo aksamitník. Ty pomáhají udržet jahodníky v kondici především prevencí proti výskytu houbových chorob a půdních háďátek. Váš záhon tak navíc bude ještě mnohem barevnější.

 

A jak pěstujete jahody vy? Podělte se s námi o vaše komentáře na našem Facebooku!

15. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací