
Právě v dubnu nastává období pro výsev a výsadbu celé řady letniček a trvalek. Druhá polovina dubna je přitom ideální dobou pro výsev tolik oblíbených letničkových směsí.
Duben je vhodným měsícem pro výsadbu trvalek, které jsme si mohli zakoupit nebo předpěstovat ze semínek. Pravý čas nastává také pro výsev a výsadbu otužilých letniček. Z těch se nabízejí například cínie, černuchy, aksamitníky, měsíčky, krásenky, okrasné máky či slunečnice. Všechny květiny je přitom třeba volit tak, aby zahrada prokvétala průběžně a zůstala barevná od jara až do podzimu. Vyplatí se také vybírat takové druhy, které nejsou příliš náročné na přísun vody. Je totiž možné, že nás čeká obdobně horké a suché období jako v loňském roce.
Květinové směsi z letniček jsou mezi zahrádkáři čím dál tím oblíbenější. Navozují venkovskou atmosféru luk a z obyčejného trávníku tak vytvoří naprosto kouzelné zátiší. Taková letničková směs navíc na zahradu přiláká celou řadu tolik důležitých opylovačů včetně včel a pestrobarevných motýlů. Letničkové směsi si můžeme vybrat buď podle převažující barvy nebo podle druhů v ní obsažených květin. V letničkových směsích obvykle bývají především semínka slunečnic, ostálek, měsíčků, sluncovek či chrp. Ideální také je volit si letničkové směsi složené z několika desítek druhů, které mají odlišnou barvu a tvar květu, ale také výšku a délku vegetačního období. To se příjemně projeví na tom, že od června do října se letničkový záhon neustále proměňuje.
Výsev letničkových směsí je podobný jako při zakládání trávníku. Směsi se vysévají ideálně v druhé polovině dubna tak, že na jeden čtvereční metr připadnou 2 g směsi. Vysetou letničkovou směs je pak třeba pořádně zalít. Poté záhon průběžně plejeme a doplňujeme zálivku.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay, Pinterest)
Komentáře