
Mák je vděčnou rostlinou, ať už z estetického či praktického hlediska. Vysévat jej můžeme v teplých oblastech už v únoru, případně si počkáme na březen. Jakmile to počasí dovolí, vyséváme mák na semeno. Dodržet přitom musíme několik důležitých pravidel, které nám zajistí včasnou a bohatou úrodu. Kdo by si taky nechtěl upéci makovník ze semínek máku z vlastní zahrádky?
Mák vyséváme hned v době, kdy je půda připravená. Výhodou včasného výsevu máku je zásoba zimní vláhy v zemině. Chlad přitom makovým semínkům vůbec nevadí. Přesto jej však musíme vysévat výhradně do čistého záhonu zbaveného plevele. Při výsevu sázíme mák na místo po organicky hnojené předplodině nebo půdu pro výsev máku přímo pohnojíme kompostem.
Mák je třeba vysévat řídce. Při výsevu miniaturních makových semínek si můžeme dopomoci smícháním do pilin. Semínka máku jsou totiž tak malá, že bychom bez pilin neviděli, kde už máme zaseto. Vzdálenost mezi řádky by při výsevu měla být mezi 30 až 40 cm. Maková semínka vyséváme mělce a jen lehce je zakryjeme zeminou. Semínka můžete klidně vysévat i naširoko, tedy rozhozem, v tom případě ale mějte záhon opravdu důkladně vypletý.
Vzhledem k tomu, že v předjaří je půda dostatečně vlhká, mák po zasetí nezaléváme. Pokud bychom ho zalili, může se stát, že se voda na povrchu slije a vytvoří škraloup, který malé rostlinky nezvládnou prorazit a mák nevzejde.
Jakmile se po úspěšném výsevu objeví rostlinky nad povrchem půdy, nastává čas na jejich jednocení a okopávku, která pomůže jejich okolí zbavit se dotírajícího plevelu. Mák okopáváme opatrně motyčkou tak, abychom ještě malé rostlinky nechtěně nezakryli půdou. Konečná vzdálenost rostlin v řádku je pak 10 až 20 cm. Jednocení nepodceňujeme, jelikož při větší koncentraci rostlinek získáme jen mnoho malých makoviček místo velkých.
Vzhledem k tomu, že je mák medonosný, přiláká nám na zahrádku včelky a další užitečné opylovače. Mák je tradiční plodinou, a tak si na zahradě můžeme vypěstovat různé krajové a rodinné odrůdy, které nás potěší barvou svých květů i specifickou chutí semen. Nejen na Pardubicku tak můžete ochutnat semínka Bílého máku I, která chutnají jako oříšky, semínka s výrazným makovým aroma mají zase ta z odrůdy s názvem Mák modrý Valašsko. Ten je rodinnou valašskou odrůdou pěstovanou původně na Vsetínsku a dokáže zaujmout zejména působivě světle fialovými květy s tmavším základem.
Pěstování máku patří k příjemným experimentům řady zahrádkářů. Obecně však platí, že je třeba před sklizní předběhnout ptáky, kteří tak rádi nazobávají dozrávající makovice.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře