
V dnešním článku pokračujeme s tipy na zeleninu, kterou už můžeme v dubnu vysévat přímo do záhonů. Jaké druhy zeleniny to jsou?
V dubnu už do volné půdy vyséváme ředkvičky. Při teplotě do 10°C nám vyklíčí do dvou týdnů, při teplotě do 20°C klíčí mnohem rychleji. Klíčení ředkviček urychlíme tím, že si jejich semínka nejprve namočíme do vlažné vody a pak je necháme klíčit například v misce s vlhkou vatou. Předklíčená semínka ředkviček pak vysazujte do volné půdy a zasypte vrstvou lehčího substrátu. Nenechte semínka zaschnout.
Pokud jste si předpěstovali sazeničky salátu, můžete je vysadit do volné půdy právě za dubnového příznivého počasí. Klíčení semínek jinak opět urychlíte jejich namočením do vlažné vody. Doma vám semínka vyklíčí při teplotě 25°C dokonce už za dva dny. Semínka pak ve výsevních miskách nezasypávejte, protože k růstu potřebují dostatek světla. Semínka raných salátů tak jen jemně zatlačte do substrátu. Při venkovní teplotě kolem 10°C pak semínka salátu vyklíčí za týden.
V dubnu vyséváme také rané odrůdy zelí. Semínka vyséváme do dobře prohnojené půdy, do které jsme předtím zapravili vydatnou dávku kompostu. Semínka sejte do hloubky 1 cm. Jakmile rostlinky vzejdou, vyjednoťte je na vzdálenost alespoň 15 cm od sebe. Proto abyste záhony se semínky ochránili před napadením dřepčíkem či nakladením vajíček běláska zelného, použijte netkanou bílou textilii.
Pokud je duben teplý, můžete už do volné půdy vysazovat předpěstované sazeničky. Jestliže se chystáte brokolici a květák teprve vysévat, nechte opět semínka namočit ve vlažné vodě po dobu dvou dnů. Semínka brokolice a květáku klíčí nejrychleji při teplotě kolem 20°C, při nižších teplotách si dávají více načas. Pokud by v dubnu nastaly chladnější dny, opět si na záhonech vypomozte netkanou bílou textilií.
Klíčení semínek kedlubnů opět uspíšíme namáčením do vlažné vody. Po výsevu pak nesmí semínka zaschnout, takže jim dopřávejte pravidelnou zálivku. Ideální teplotou pro dobu klíčení je 18 až 20°C, sazenice kedlubnů pak dobře rostou při teplotě 12 až 16°C.
V dubnu můžeme do záhonů vysévat také některé druhy bylinek. Vysévat tak můžeme například kopr, pažitku a roketu. Rané bylinky nám tak poskytnou brzkou sklizeň a navíc po seříznutí rychle obrazí. Zajímavostí také je, že pokud si kopr vysadíte poblíž salátu, vylepší vám jeho chuť.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře