
Dne 1. září nám začala topná sezóna. Není se čemu divit – venku už je chladno, a tak bychom se rádi alespoň doma trochu zahřáli. Topí se u vás jen tak, aby se neřeklo? Důvody jsou nasnadě.
Ačkoliv by se u nás doma mělo topení pořádně zahřát už 1. září, je tu ještě několik důležitých podmínek pro kvalitní vytopení vašeho bytu či domu. Předně totiž musí být průměr venkovní teploty dva po sobě následující dny nižší než +13°C. Zároveň však ještě podle předpovědi nesmí nadcházet hned další den oteplení. Jakmile se tedy splní tyto nezbytné podmínky, zahřejí se u vás doma radiátory naplno.
Může se ale stát, že se v rámci podzimních teplotních výkyvů opět dodávka tepla do bytu či domu přeruší. V tom případě by muselo dojít k výraznému oteplení. Výkyvy teplot jsou však pro září typické, a to především pro jeho druhou polovinu. Vytápění bytů či domů se tak omezí nebo zcela přeruší v případě, že průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad +13 ºC ve dvou po sobě následujících dnech. Opět zde platí také podmínka, že podle vývoje počasí nelze očekávat pokles této teploty pro další den. Jakmile však venkovní teplota opět klesne pod +13°C, topení u vás doma opět začne důkladně hřát.
V období před plným a vytrvalým spuštěním topení se můžete ještě věnovat opravě či jakémukoliv ošetření radiátorů. Topení se doporučuje před plnou topnou sezónou očistit od všech nečistot a důkladně zbrousit. Topení je pak třeba natřít vrstvou speciální antikorozní barvy. Ta připraví dokonale ošetřený a přilnavý povrch pro další vrstvu, kterou bude tvořit konečný vrchní nátěr. Zaměřit byste se také měli na kontrolu termostatických hlavic radiátoru. Měly by být funkční a snadno pohyblivé. Všechny poškozené tak můžete včas vyměnit.
Ve chvíli, kdy začne topná sezóna bez výkyvů naplno, doporučuje se provést i odvzdušnění radiátorů. Tomu v případě bytovek předchází spolupráce spolubydlících v jednom patře. Ti by měli nejprve otevřít termoventily na nejvyšší možnou hodnotu, díky čemuž bude vzduch i z nejnižších pater stoupat vzhůru k radiátorům s ručními výpustními ventily. Pak už je třeba postarat se i o ruční odvzdušnění radiátorů.
Komentáře