
Zatímco se s námi v kalendáři pomalu loučí listopad, čas vánočních příprav už klepe na dveře. Vedle pořizování tradičních symbolů Vánoc včetně vánoční hvězdy, kaktusu a rychlených cibulovin a spolu s vyráběním různých vánočních dekorací nastává pomalu také čas předvánočního pečení. A to si nejlépe užijete právě tehdy, když si ho prakticky rozložíte do následujících týdnů. Jaké druhy vánočního cukroví tedy péci co nejdříve, a jaké naopak počkají? O tom si povíme v dnešním článku.
V prvé řadě záleží na tom, jaké druhy vánočního cukroví chcete letos napéct a v jakém množství. Podle toho už si dopředu v klidu můžete sepsat a následně i zakoupit všechny potřebné suroviny.
Už tuto neděli, která předchází té adventní, si můžete zadělat těsto na perníčky. Ty tradičně potřebují nejvíce času k uležení. Čím dřív začnete, tím víc si pak užijete samotné zdobení perníčků cukrovou polevou. Perníčky se nejlépe skladují spolu s rozkrojenými jablky v krabicích, které uložíte do chladné místnosti – třeba do komory. Dopřejete jim tak ideální prostředí a čas na to, aby se důkladně rozležely a změkly.
Jakmile budete spokojeni s dostatečnou zásobou perníčků, ať už k jídlu nebo na dekoraci vánočního stromečku, můžete se pustit do dalšího druhu vánočního cukroví, které potřebuje čas na uležení. Tím jsou zejména vanilkové rohlíčky a pracny. Před přípravou těsta je v tomto případě třeba počítat i s někdy hodně zdlouhavým vyloupáváním a drcením ořechů. Právě proto je dobré si vše časově správně rozvrhnout.
Jakmile budete mít hotové i tyto druhy vánočního cukroví, opět je uschovejte třeba do komory, kde v krabici příjemně zvláční.
Poté už nastává vhodný čas pro pečení cukroví, které se slepuje marmeládou a poté ještě různě zdobí. Také linecké cukroví a všechny jemu podobné druhy potřebují nějakou tu dobu na uležení. Pokud navíc takové cukroví nechcete ve stresu slepovat pár dní před svátky, vrhněte se do jeho přípravy těsně za pečením pracen a vanilkových rohlíčků.
V poslední řadě je třeba udělat ještě nepečené cukroví typu různých rumových, kokosových kuliček a vosích hnízd. Dodělávají se také všemožné polevy, náplně, u kterých je kratší doba trvanlivosti. Během pečení zmíněného vánočního cukroví, se vyplatí i průběžně zpracovávat přebývající bílky – třeba na výrobu různých sněhových pusinek, které zlehka sušíme v troubě.
Jaké druhy vánočního cukroví pečete vy? Napište nám o tom na náš Facebook. A my vám zatím přejeme, ať vám jdou předvánoční přípravy doslova od ruky...
Komentáře