
Trvale teplé počasí na sebe letos nechává dlouho čekat. Trápí nás deště, kroupy a vysoké propady teplot. S řadou zahrádkářských prací jsme tak museli raději počkat. A teď je se slunečnou oblohou a s klidným svědomím můžeme jít dohánět... Které zahrádkářské práce to jsou?
Jelikož už nám odkvetly časně zjara kvetoucí keře, mezi které patří zlatice, kdoulovce, sakury a dříny, provedeme u nich silný řez. Tímto zásahem totiž vyprovokujeme k většímu nasazení poupat pro příští rok. Právě v tuto dobu také odstraňujeme z keřů staré a nezdravě vypadající výhony.
Pokud jde o magnólie a šeříky, u těch odstraníme usychající květenství ještě dříve, než nám začnou prorůstat novými výhony.
Květen je stěžejní dobou pro budoucí kvalitní úrodu jahodníků. Malé keříky tedy mělce okopeme a zbavíme jejich okolí plevele. Rovněž se teď hodí jahodník přihnojit – prochází totiž fází intenzivního růstu a kvetení. Pro hnojení se hodí kvalitní kompost nebo speciální minerální hnojiva. Pokud zahrádku trápí sucho, je třeba dopřát obzvláště v době kvetení jahodníkům hodně vody.
Dostatečnou zálivku potřebují i právě kvetoucí rododendrony a azalky. Obecně rostliny v květu potřebují maximální dostatek vody. Po odkvětu azalek a rododendronů pak průběžně vylamujeme tvořící se semeníky, které by rostliny zbytečně vysilovaly.
Pokud jste si v březnu vysadili pórek pro letní sklizeň, chraňte jeho stanoviště netkanou textilií, která působí zejména proti náletu vrtalky pórové.
V této době si také můžete vysít pórek pro jarní a podzimní sklizeň. Ten si pak vysaďte přibližně v polovině července.
Pokud jde o zeleninové záhony obecně, ty by neměly ležet ladem. Každé volné místo tak mějte osázeno nějakou zeleninou, protože holá půda vysychá a degraduje. Vysejte si do prázdných míst třeba hrášek, ředkvičky nebo čekanku.
V případě ředkviček vybírejte odrůdy určené pro celoroční pěstování, jinak vám snadno vyběhnou až do květu. Kontinuální pěstování je skvělou volbou proti prázdným místům v záhonech, které může snadno zaplavit vysoce invazivní plevel – hlavně po dešti. Navíc tak zeleninu můžete sklízet průběžně, takže vždy budete mít po ruce nějakou tu menší sklizeň, což ocení zejména kuchařky.
Zajímají vás další povinnosti zahrádkáře v tomto období? Můžete si o nich přečíst v následujícím článku Zahrádkářské práce v květnu II.
Komentáře