Náš TIP
Zahrádkářské práce v květnu II. – hnojení růží, výsev kopru a celeru, výsadba poloraných brambor

Náš seriál zaměřený na práce na zahrádce, které je třeba udělat v květnu, pokračuje. Na co byste ještě neměli zapomenout?

Hnojení růží pro bohaté kvetení

Právě v květnu nabírají růže sílu pro pozdější kvetení, po jarním řezu navíc potřebují dostatečnou zálivku a také půdu bohatou na živiny. Je tedy na čase keře vydatně přihnojit. Zatímco mladým růžím stačí kvalitní kompost, který motyčkou zapracujete do půdy kolem květiny, starším keřům růží dopřejte navíc i hnojivo s mikroprvky. V tomto případě se nabízí tradiční a oblíbený Cererit. Neobsahuje totiž chlór, který řada rostlin špatně snáší. Pozorně si však přečtěte informace ohledně dávkování na obalu.

Nové skalničky

Nastává také doba zvýšené péče o rostliny na skalce. Pokud jste zjistili, že vám některé pomrzly, nebo si zkrátka chcete koupit skalničky nové a neokoukané, můžete využít tradičních prodejních skalničkových výstav.

Výsev kopru v etapách

V květnu také vyséváme kopr, kterému bohatě stačí klasická zahradní půda. Kopr je velmi vděčná rostlina, která navíc nepotřebuje žádné speciální podmínky pro pěstování, a tak by byla škoda jej nevysít. Vzhledem k tomu, že budete mít při vaření nebo zavařování jen malou spotřebu kopru, nevysévejte celé balení semínek najednou. Opakujte raději výsev vždy po třech týdnech, ať máte vždy ze zahrádky čerstvý.

Výsev celeru, fazolek a nakládaček

Po 20. květnu vysévejte také celer. Je teplomilný a nestačí mu, že venku přestalo mrznout. Celer zkrátka potřebuje ke svému růstu trvale vyšší teploty, jinak nebude mít velké bulvy. Po uvedeném datu můžete ven sázet také fazolky a nakládačky.

Výsadba rajčat, papriky...

V květnu ven vysaďte také většinu své předpěstované sadby. Půjde především o zeleninu, která má delší dobu předpěstování a začala by vám v květináčích přerůstat. Jedná se hlavně o rajčata a papriky. Předpěstované sazenice kedlubnů nebo pórek klidně ještě můžete nechat doma nebo v pařeništi. Doporučuje se také rostlinky přepikýrovat z výsevního truhlíku do květináčů či sadbovačů – lépe si tak vytvoří silné kořeny.

Výsadba poloraných brambor

Vzhledem k tomu, že je za námi dlouhá zima, můžete se klidně až teď pustit do výsadby poloraných a raných brambor. Právě v tuto dobu by se měly vysazovat polorané odrůdy brambor. Rané brambory už můžete začít hrůbkovat.

15. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací