
Ač se to jindy mohlo zdát vcelku zbytečné, nutnost zalévání ovocných stromů nás v těchto horkých a suchých dnes už dostihla. Právě ovocné stromy totiž trpí v takových časech nejvíce.
Pro zalévání ovocných stromů je nejlepší mírně zásaditá voda, která je navíc dobře odstátá. Pokud tedy doma máte velký barel nebo plastový či kovový sud, máte o starost méně. Pokud jde o samotné zalévání ovocných stromů, rozhodně se vyvarujte zalévání přímo na kmen. Stromy totiž mají rozsáhlý kořenový systém a kořeny směřují daleko od stromu. Jsou poměrně plytké a právě ty nejmenší kořínky nejdále od stromu potřebují největší zálivku. A tak se nebojte a zalévejte místo pod stromem plošně. Obecně se tak doporučuje zalévat do obvodu koruny stromu.
Vzrostlé ovocné stromy by se měly zalévat méně často velkou dávkou vody. Půda by se tak měla zavlažit ideálně do hloubky 1 m. Nejlepším možným způsobem, jak udržet vláhu i nadále kolem stromu, je zavedení drenážní vrstvy. Kolem stromu lze docela jednoduše zabudovat drenážní trubku. Zajímavým řešením jsou i různé hydrogely, které dokážou vlhkost v zemi udržet co nejdéle.
Každý ovocný strom přitom potřebuje ohledně zálivky trochu jinou péči. Celkově je však velmi složité stanovit, jaké množství vody je pro zalévání ovocných stromů zapotřebí. Vše se totiž odvíjí od celé řady faktorů, mezi něž patří například: velikost a stáří stromu, umístění stromu v sadu, poloha samotného sadu, přítomnost či nepřítomnost plodů a také samozřejmě aktuální počasí.
Dle odborníků je jedním z kompromisů použít 100 l vody zhruba dvakrát do měsíce ve větším suchu, jinak zalévat tak 30 l vody na 1 m². Nejlepší práci přitom zajistí klasická konev na rozdíl od příliš prudké vody z hadice.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře