
Pokud jste si oblíbili vřesy a vřesovce, přičemž na ně máte v zahradě i dostatek prostoru, můžete si brzy zjara založit menší či větší vřesoviště v široké škále barev. Vřesy vám tak zkrášlí zahrádku klidně i spolu s řadou truhlíků, které pokvetou dle druhů klidně po celý rok. Ze sekané natě či z květů vřesu si navíc můžete udělat i lahodný léčivý čaj. Tenhle půvabný keř má zkrátka opravdu co nabídnout...
Právě nyní můžeme přemýšlet nad tím, kde si vřesoviště založíme a jakou bude mít podobu. Jakmile se časně zjara trochu oteplí a půda bude obdělávatelná, vysázíme na dobře zvolené místo sazenice vřesů v rozestupech kolem 25 cm. Volný prostor mezi jednotlivými sazenicemi zatím vysypeme mulčem. Pro kyselomilné rostliny je v tomto případě ideální kůrový mulč. Vřesy se rozrůstají poměrně pomalu, takže si na vzhled vřesoviště podle našich představ budeme muset počkat o něco déle.
Rozrůstání vřesů můžeme napomoci jejich množením metodou hřížení nebo tradičního řízkování. Zatímco hřížení provádíme nejlépe na konci léta a na podzim, řízkování se doporučuje v létě. Vřesy se však množí velmi jednoduchým způsobem, což zvládnou i začátečníci. Napomůžete tak rozrůstání vřesů a ještě si je třeba můžete vysadit do truhlíků a květináčů. Růst vřesu podpoříme také tím, když jej sestřihneme ihned po odkvětu nebo ve chvíli, kdy odebereme kousky léčivé nati přímo v době květu. Jakmile takto vřes sestřihneme, bohatě obrazí a zhoustne.
Zatímco dospělé vřesy mnoho vody nepotřebují, mladé sazenice ano. Zaléváme je důkladně, aby se ujaly, a zálivku zvyšujeme také v delších obdobích suchých a horkých dní. Vřesy mají nejraději zalévání dešťovou vodou, jelikož tvrdá voda jim nesvědčí kvůli obsahu vápníku. Stejně tak si dejte pozor, abyste vřesy a vřesovce nehnojili hnojivem, ve kterém je vápník.
Ideální půdou pro vřesy je speciální zemina pro vřesovištní rostliny. Vystačíme si ale také se směsí z rašeliny, písku, kůrového humusu a menšího podílu kyselé či neutrální zahradní zeminy. Pokud máte v zahradě půdu příliš těžkou, tedy hutnou a málo propustnou, vylehčete ji v prostoru vřesoviště pískem a štěrkem. Vřesovištní půdu lze získat také směsí kompostované kůry, písku a smrkového či borového jehličí.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře