
Rostlinu, která má v tropických oblastech svého původu podobu stálezelených nebo poloopadavých keřů či stromů, si můžete u nás v Čechách vypěstovat jako klasickou hrnkovku.
A jak na to? Brunfelsii necháme nejlépe na světlém stanovišti bez prudkého slunce, které by jí mohlo popálit listy. Při pokojové teplotě ji pěstujeme od jara do podzimu, v létě jí můžete postavit ven, ale opět ne na místo, kde by jí hrozil sluneční úpal.
Až nám brunfelsie prvně odkvete, zkrátíme její nové výhonky o třetinu délky. Aby i po své sezóně rostlina bohatě kvetla, dopřáváme jí v zimě klidové stádium na chladnějším stanovišti (s teplotou maximálně 15°C). Takto ji ponecháme po dobu alespoň dvou měsíců. Při přezimování zaléváme jen trochou odstáté vody, a to až ve chvíli, kdy listy mírně uvadají.
Na teplejší stanoviště ji přenášíme brzy zjara, když ji začnou krášlit docela první poupata. V tuto dobu je také správný čas pro přihnojení. Začátkem podzimu, tedy v době před přezimováním, je naopak vhodné brunfelsii přesadit (a to do substrátu s velkým obsahem živin). Rovněž pak rostlinu seřízneme asi na délku 20 centimetrů, bez problémů pak sama zase rychle obrazí.
V době vegetace dodáváme brunfelsii pravidelný přísun vody. Květina by neměla vyschnout, ale ani její kořenový bal neměl být přemokřen. V případě dlouhodobého přemokření mohou totiž kořeny zahnívat, a vznikat tak plísně. Ze škůdců si pak dáváme pozor zejména na molice a třásněnky. Květinu hnojíme jednou za týden nebo za dva, a to klasickým hnojivem pro pokojové rostliny.
Pokud se vám zadaří, bude vás tato půvabná květina těšit fialovými, růžovými nebo čistě bílými kvítky v období od dubna do června. Ty mohou být až osm centimetrů velké. Nejspíše budete doma mít nejznámější odrůdu Brunfelsia pauciflora, která je prodávána v řadě specializovaných květinářstvích.
A tak neváhejte a pořiďte si tuhle tropickou fialovou krásu dovezenou až z exotických krajin Indie a Jižní Ameriky. Záplavy jejích něžných fialových kvítků vám určitě zpestří každý den, ať už se jimi budete kochat ve svém pokoji nebo na terase.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře