
Milujete pokrmy zvýrazněné podmanivou chutí kapary? Zkuste si ji do své kuchyně přinést přímo ze zahrady!
Domovem kapary trnité (Capparis spinosa) je Asie, časem si ale zvykla i na podnebí jižní Evropy. Mezi země, které se specializují na pěstování kapary, patří zejména Francie, Itálie a Španělsko. Právě z těchto míst proudí na trh ty nejkvalitnější kapary. Capparis spinosa se zde pyšní pěti až sedmicentimetrovými květy bílo-fialové barvy s řadou půvabných fialových tyčinek. Kapara má v těchto zemích podobu nízkého poléhavého keříku dosahujícího výšky okolo jednoho metru, který má navíc zajímavé modro-zelené polodužnaté listy vejčitého tvaru.
Květní poupata se seberou a pak jsou roztříděna podle velikosti. Nechávají se nejprve zavadnout a až pak se dávají uležet po dobu tří měsíců do slaného nálevu, aby tak získaly svou typickou slanokyselou chuť. V tu chvíli už také získají velikost hrášku a s tím rovněž i charakteristickou tmavozelenou barvu. Kapary jsou také pikantní, a to díky 5% obsahu glykosidu rutinu.
Také vy si doma nebo na zahrádce můžete vypěstovat svou kaparu pyšnící se půvabnými květy. Její pěstování není vůbec složité, dařit se jí bude celoročně v bytě, na jaře a v létě ji můžete mít i venku. Uvádí se, že keře kapary můžeme pěstovat venku od dubna do října, pak je třeba je uložit do světlých teplých místností.
Kapara trnitá bude vděčná za lehkou propustnou půdu složenou ze zahradnického substrátu s příměsí hrubého agroperlitu nebo drceného polystyrenu (či případně propraného říčního písku). V létě pak pookřeje po přihnojení univerzálním hnojivem, které je třeba provádět jednou za dva týdny.
Až budete svou kaparu přezimovat (na místě s teplotou do 10°C), očekávejte, že většina jejích listů opadá. Omezte zálivku na minimum a na jaře rostlinu sestřihněte.
Pokud se vaší rostlince bude dařit, brzo se budete radovat z jejích exotických plodů. Naložit je můžete do směsi solného nálevu a vinného octa, případně pouze do soli (pak je před užitím v kuchyni musíte opláchnout). Kapary naložené ve speciálním nálevu pak můžete v kuchyni rovnou použít k vaření. Osvědčí se především ve středomořské kuchyni – takže do různých omáček k těstovinám či na pizzu. Mladé plody kapary trnité, které se podobají olivám, pak skvěle vyniknou nejen ve sklence martini, jehož chuť směle podtrhnou.
Při pěstování kapar byl povýšen užitek nad krásu. Protože se sbírají pouhá poupata, mnozí ani nevědí, jak podmanivě krásné květy kapar jsou. Tak až se třeba jednou budete procházet starobylými uličkami klikatícími se středomořskou krajinou a okouzlí vás bílo-fialové keře padající přes kamenné zídky, popřemýšlejte nad tím, zda byste je nechtěli mít i u sebe doma. Sice jako mnohem menší rostlinky, ale přece půvabné svými květy, kterým někdy není dopřáno vykvést...
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře