Náš TIP
Kerblík – vděčná petrželka s nádechem anýzu

Kerblík je oblíbenou bylinkou zejména ve francouzské kuchyni. V té české se ale kolikrát ještě trochu hledá... Půjdeme mu naproti?

Pravidelný výsev kerblíku

Kerblík je nejlepší vysévat přímo do záhonu, a to už na samém začátku jara. U této bylinky se doporučuje klasické řádkování. Do řádku hlubokého tak 1, 5 cm si tak po každých 20 cm vysejte trochu semínek a pak je zahrňte zeminou.

Pokud se vám zadařilo a uprostřed jara už máte na záhonku maličké trsy vzklíčených semínek, opatrně sazeničky protrhejte. Vedle už si také rovnou můžete vysít další řádku semínek na pozdější sklizeň. Další semínka kerblíku můžete sázet také v létě i na začátku podzimu. S přicházejícím ochlazením ale počítejte s tím, že ačkoliv je tato bylinka hodně otužilá, je třeba i její listy před nepřízní počasí chránit. Použijte tedy improvizovaný zvonový skleník nebo světlou netkanou textilii.

Nežádoucí kvetení

Tato jinak velmi odolná jednoletka dorůstá do výšky 60 cm a vzhledem k tomu, že nepůsobí právě okrasně, doporučuje se ji pěstovat výhradně na zeleninových záhonech. Výhodou je ale rychlý růst této bylinky, proto se vyplatí vysévat ji každé dva až čtyři týdny.

Pro pěstování zvolte raději polostinné stanoviště, jelikož na přímém slunci se kerblíku rychle utvářejí květy a rostlina pak brzy odumírá. Doporučuje se také pěstovat kerblík uprostřed vysokých a déle rostoucích plodin, mezi které patří například kukuřice.

Co se týče možných chorob, bývá pěstování kerblíku bez obtíží – pozor si dejte jen na mšice. Pokud jde o samotné odrůdy, nejlépe uděláte, když dáte přednost té s názvem Anthriscus cerefolium.

Pěstování kerblíku v květináči

Jestliže pěstujete kerblík v květináči, dopřejte mu kvalitní kompost. Semínka pak vysejte 5 cm od sebe, zakryjte trochou půdy a zalijte. Dle potřeby pak kerblík odstříhávejte nejlépe 5 cm od země, aby rovnou mohly zespodu vyrašit nové lístky.

Svěží příchuť petržele a anýzu

Kvůli své podmanivé chuti připomínající tu petrželovou, je kerblík oblíbenou zimní bylinkou. Nasekané lístky můžete přidat do polévky i do omáčky. Skvěle se hodí také k drůbežím a rybím pokrmům. Příjemně chutná spolu s další zeleninou. Charakteristickou chuť kerblíku zachováte, když jej přidáte do jídla až ke konci vaření. Svěže vám pak zachutná po petrželi a lehce po anýzu, navíc s ním získáte i pro zdraví důležitý vitamín C a železo. Kerblík se často využívá i k přípravě osvěžujících čajů.

31. 05. 2017 | Mgr. Jarmila Flaková

 Konferenční stolek
Náš TIP



Zdravé spaní Matrace Store

Kvalitní matrace od českých výrobců. Doprava zdarma!


Matrimex - matrace pro hotely

či zdravotnická zařízení.

 




Levné i zdravotní matrace

zdravý spánek od Matrace WEBSTR.


Zdraví ze zahrádky – šípky.

Obsahují velké množství

vitaminu C.


Zimní zahrada – splňte si sen.

Příroda v teple domova.


Dejte růžím tu správnou

péči, ať ve zdraví přečkají zimu.


Jen kvalitní žehlička vám

ušetří mnoho času a námahy.


© 2017 BytDumZahrada.cz
Cookies nám pomáhají dosáhnout lepšího výkonu. Užíváním našich služeb souhlasíte s jejich používáním. Více informací