
V oblasti bydlení je dřevo stále velmi oblíbeným materiálem. Jak jej ale udržet stále jako nové?
Možná že vás trápí pohled na vaši dřevěnou terasu, balkón, obklady domu. Klimatické podmínky udělaly své a dřevěné plochy pod jejich náporem začínají stárnout. Jak takovému procesu zabránit?
Předčasnému stárnutí terasy, dřevěného nábytku nebo obkladu domku nebo chaty pomůže jedině dobře zvolená povrchová úprava, pravidelná kontrola a průběžná péče. Pokud tedy chcete, aby vám dřevěné plochy vydržely v co možná nejlepším stavu, dodejte jim kvalitní ochranný nátěr.
Před jeho použitím je třeba odstranit ze dřeva zbytky starého laku. Nový lak přichází na řadu až poté, co máte dřevo dostatečně přebroušené, čisté, odmaštěné a zbavené známek biologického poškození.
Jakmile si vyberete vhodný typ a odstín laku pro vaše dřevěné prvky, zkuste jím nejprve natřít nějaké nenápadné místo a vyčkejte do zaschnutí. Pokud vám výsledná barva vyhovuje, postupte k natírání větší vybrané dřevěné plochy.
Pamatujte na to, že při natírání by barva měla mít teplotu stejnou jako prostředí. Nenatírejte ani za chladného, ani za příliš horkého počasí. V prvním případě vám bude barva špatně zasychat, v tom druhém bude zasychat příliš rychle a budou vidět napojení jednotlivých tahů štětce. Také vlhkost vzduchu při natírání by neměla být vyšší než 75%. A tak neprovádějte nátěr ráno (kdy se ještě drží rosa) ani po dešti.
Impregnování, lazurování i lakování dřeva je třeba provádět vždy ve směru jeho vláken. Nátěr tak mnohem účinněji pronikne do optimální hloubky. Důkladně je třeba natírat také samotné řezné strany. Než abyste natírali příliš silně, naneste raději v závěru jednu vrstvu navíc. Nátěr tak bude ve výsledku plně kompaktní. Každou vrstvu se doporučuje nechat důkladně zaschnout, případně tu poslední i přebrousit. Celkový povrch tak bude jemný a hladký.
Komentáře