
Měsíček lékařský díky své zářivé barvě dokáže zkrášlit nejednu zahrádku, nabízí přitom i léčivou sílu na podporu vašeho zdraví. Co všechno vlastně tahle půvabně kvetoucí léčivka umí? O tom si povíme v našem dnešním článku.
Krásy i léčivých účinků měsíčku lékařského si lidé cení i v zahraničí. U nás se pěstuje v zahradách a někdy roste divoce i ve volné přírodě. Květy měsíčku jsou dodnes zajímavou přísadou při přípravě jídel a také ostatní části rostliny skýtají bohaté využití. Dříve se šťáva z rozmačkaných okvětních lístků měsíčku lékařského používala k barvení sýrů a másla, listy se zase jedly jako zelenina.
Měsíček lékařský je vysoce ceněn především pro své močopudné účinky, díky nimž se používá při léčbě ledvinových kamenů. Povzbuzuje rovněž srdeční činnost a čistí krev. Vysoce efektivní je také v boji proti křečovým žílám a doporučuje se i na bércové vředy. Poradí si i s malými vřídky, opary a bradavicemi. Urychluje rovněž hojení ran a popálenin. Pomáhá také při léčbě akné, ekzémech, vyrážkách nebo srabu.
Měsíček lékařský si hravě poradí i se ženskými problémy. Upravuje nepravidelnou a bolestivou menstruaci, mírní klimakterické obtíže a tlumí gynekologické záněty. Měsíček rovněž léčí bolesti žaludku. Pozitivně působí i na zrak, jelikož podporuje ostré vidění. Ocení ho také pacienti s bolestmi svalů. Výrazně pozitivní vliv má na psychiku, protože zbavuje pocitů úzkosti a deprese.
Měsíček lékařský se sklízí v období od června do září. Při sběru se doporučuje soustředit se zejména na květy. Ideálním počasím pro sběr květů měsíčku lékařského je slunečno. Sběr květů ideálně před polednem totiž slibuje, že zdraví prospěšné látky v měsíčku budou mít tu největší sílu. Měsíček je možné si nasušit také do zásoby, a to buď ve stínu nebo v umělých podmínkách při teplotě do 35°C.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře