
Vzhledem k tomu, že každý právě nevítá tradiční barvení velikonočních vajíček chemickými barvami, je třeba přiblížit si i přírodní barvení. Nejen že se při něm dozvíte zase něco nového, ale hlavně využijete zdravotně nezávadných darů přírody.
Příroda se zjara probouzí, a tak je škoda nevyužít jejích darů i o Velikonocích. Přitom právě rostlinami barvili lidé vajíčka už odnepaměti.
Do sytě žluté barvy tak můžete obarvit vajíčka kurkumou (nebo kořenem kopřivy či šafránem), do žlutohnědé zázvorem (nebo slabším černým čajem), do červené zas červenou řepou (malinami nebo slupkami červené cibule), do modré červeným zelím, do fialové borůvkami, do zelené kopřivou (nebo žitným osením či olšovou kůrou) a do hnědé cibulovými slupkami (nebo dubovou kůrou).
Výše uvedené přírodniny nakrájejte a vložte vždy po jedné směsi do sklenice. Čím více barvícího materiálu budete mít, tím intenzivnější barva vám vznikne. Vše povařte v hrncích nejméně čtvrt hodiny, pak sceďte. Poté do hrnců přidejte na půl litru skleničku octa. Pak do horkého odvaru vložte vajíčka a nechte je ponořené nejméně po dobu 12 hodin.
Vajíčka si můžete po přírodním způsobu ještě obohatit o rostlinné dekorace. Na vajíčko tak přitiskněte třeba členité lístky jetele a následně pevně ovažte gázou. Po přírodním barvení vajíčka a pozdějším sundání gázy se vám pak na vajíčku vykreslí světlá stopa ve tvaru lístku.
Jakmile jsou vajíčka dokonale obarvená, vyndáme je z nálevů a necháme je oschnout. Proto aby měla větší lesk a barvy na nich působily intenzivněji, doporučuje se vajíčka potřít sádlem nebo jedlým olejem.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře