
Časně zjara, ale také na podzim nastává vhodný čas pro umístění ptačích budek do zahrady. Ptačí budky buď kupujeme nebo vyrábíme svépomocí. Vytvoříme tak zpěvavým opeřencům náhradní domov k hnízdění v časech, kdy možností na přirozené ptačí bydlení ubývá.
Umístění budek do zahrady je důležité také z toho důvodu, že u nás pak ptáci rádi zůstávají. Těší nás svým zpěvem a také naši zahradu zbavují celé řady zahradních škůdců.
Pokud si ptačí budku chcete vyrobit sami, dbejte mnohem více než na estetický vzhled na praktické parametry. Rozhodněte se, pro který ptačí druh má být vaše budka určena, a podle toho zvolte velikost dutiny a vletového otvoru. Jestliže si nebudete vědět rady, stačí, když si pročtete stránky České společnosti ornitologické. Najdete tam všechna specifika výroby budek pro jednotlivé ptačí druhy včetně výhod a nevýhod často používaných materiálů. Při výrobě tak pamatujte na to, že vhodným materiálem je ten, který dobře izoluje. Budka by také měla mít nezávadný vnější nátěr, který prodlouží její životnost.
Každá správná ptačí budka by přitom měla být dostatečně vysoko nad zemí, aby byli hnízdící ptáčci chráněni před útoky koček a kun. Důležité tak je neumisťovat před vletový otvor bidélko. Ptačí budka by měla být umístěna nejlépe na hladkém kmeni silnějšího stromu (pro drobné pěvce asi 2–3 metry nad zemí). Budku je přitom třeba umístit do tichého prostředí a také do stínu. Ostré polední slunce totiž nedělá opeřencům vůbec dobře. Vletový otvor navíc nesmí být ve směru padajících srážek. Orientujte jej tedy na jih, východ či jihovýchod. Budka by na stromě měla sedět pevně, aby odolala i silnějšímu větru.
Ačkoliv je ideální umisťovat ptačí budky do zahrady hlavně na podzim, protože už tehdy vyhlížejí u nás přezimující druhy (sýkory či šoupálci) své nové obydlí, ptačí budka přijde vhod i zjara. Nové jarní budky tak ocení především ty ptačí druhy, které se k nám vracejí ze zimovišť.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pixabay, Pinterest)
Komentáře