
Tradiční keře drobného ovoce nemohou chybět ve většině českých zahrad. Těmto keřům vévodí vedle rybízů především maliníky a ostružiníky, které jsou díky svým lahodně sladkým plodům oblíbené především u dětí. Nejen oba tyto keře potřebují pro bohatou úrodu svých plodů pravidelný řez. Jen díky němu se maliníky a ostružiníky udržují ve správné kondici a budou vás tak těšit svými plody po dlouhá léta. Jak se tedy popasovat s technikou řezu, aby plody těchto keřů nezkazily dětské úsměvy?
Základem správného řezu je mít dostatek informací o dané odrůdě, kterou kupujete. Pěstování jednotlivých keřů s drobným ovocem se totiž od sebe může lišit. K případům, kde se způsob řezu liší druh od druhu, patří právě maliník, jehož řezem si tak sami ovlivňujete dobu plození. Jinou techniku řezu totiž vyžadují maliníky plodící brzy v létě a jinou zase maliníky s pozdní sklizní plodů.
Spolu s ostružiníky patří maliníky k velmi invazivním rostlinám, které se jen těžko po dlouho zanedbávané údržbě kultivují do rozumné velikosti a tvaru. Tento bujný druh keře s malým ovocem je třeba pravidelně zbavovat nadměrného počtu mladých výhonů. Přestárlé a suché výhony je třeba odřezávat na úrovni půdy.
Jestliže chcete sklízet maliny v létě, je zapotřebí už v zimě nebo v předjaří zbavit keř všech starých výhonů a nechat jen ty letošní k letnímu plození.
Pokud chcete naopak sklízet maliny na podzim, doporučuje se provést u keře mnohem důslednější řez. Ten se provádí tak, že v zimě nebo v předjaří odstraníte zcela všechny výhony, a to až u země. Nemusíte se bát, že by maliník neobrazil – zjara už vás překvapí množstvím nových výhonů. Ty stihnou s přehledem dorůst a na podzim už vydají bohatou úrodu.
Ještě bujnějším ovocným keřem je ostružiník, u kterého je třeba každoročně odstraňovat odplozené dřevo, a to opět těsně nad zemí. Staré odplozené výhony tak nahradí ty mladé a plné vitality, které je však nutné brzy vyvazovat k opoře. V praxi je známo několik oblíbených technik vyvazování ostružiníků. Někdy jsou výhony upínány do tvaru vlny, jindy do vějíře.
Ačkoliv tedy platí, že keře s malým ovocem je nejlepší omlazovat v zimě nebo v předjaří, tedy v době klidového stádia, je třeba brát ohledy i na aktuální počasí. Malinám sice řez v době nízkých teplot neublíží, jiné choulostivější keře s drobným ovocem už mohou mít problém. Patří mezi ně například rakytník či muchovník. Při příliš velkých mrazech totiž dochází k poškození pletiva okolo ranky, která vznikne při odstranění výhonu. Při zmlazování keřů je také zapotřebí snažit se dělat jen čisté a neroztřepené rány.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře