
Zima už se s námi pomalu loučí a první teplejší paprsky už brzy přivítají jaro. Právě v předjaří začíná vhodná doba pro řez okrasných keřů, které nás pak svými květy potěší v letních měsících. Vitální a košaté však budou tyto keře jen tehdy, pokud je nyní radikálně seřízneme. V našem dnešním článku se tak podíváme na některé z oblíbených okrasných keřů, které se často objevují v našich zahradách.
Razantní předjarní řez provádíme například u zahrádkářsky oblíbeného motýlího šeříku, který v létě do zahrady přiláká především houfy baboček. Motýlí šeřík neboli komule Davidova (Buddleja davidii) vyžaduje pro budoucí bohatá květenství seříznutí všech loňských výhonů nakrátko. V předjaří tak zkracujeme výhony jen na délku 30 cm, díky čemuž bude mít keř v kořenovém krčku dostatek pupenů, z nichž vyraší.
Jinak je tomu ale u komule střídavolisté (Buddleia alternifolia), která kvete na starších výhonech. Tento druh šeříku zkracujeme méně razantněji, přičemž stačí před každoročním příchodem jara probrat několik starších větví. Komuli střídavolistou tak pravidelně zkracujeme jen pro účel postupného zmlazení.
Půvabná květenství bohatá na nektar má také latnatec křížený (Ceanothus x delilianus), keř s kouzelnými modrými kvítky. Jeho vzpřímeně rostoucí a hustě olistěné výhony sahají až do výšky 1,5 metru. Vzhledem k tomu, že latnatec vykvétá od července do srpna z vrcholků nových výhonů, je třeba právě teď ty loňské výrazně seříznout.
Další keř, který láká na zahradu zástupy motýlů, čmeláků a včel, je sladce vonící ořechokřídlec klandonský (Caryopteris x clandonensis). Ten kvete půvabně modrými květenstvími na samém sklonku léta a na podzim. Ořechokřídlec dosahuje do výšky jednoho metru a nejradši má stanoviště s plným dopadem slunečních paprsků. Zjara si vyžaduje razantní řez loňských výhonů, který zajistí bohaté obalení květy u těch mladých.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře