
Opravdu teplé počasí dá o sobě už brzy vědět a s ním také čas dovolených. Jestliže máte okna ozdobená záplavou květin a bojíte se, že vaši dovolenou nepřežijí, dejte šanci samozavlažovacím truhlíkům!
Kouzlo samozavlažovacích truhlíků tkví v tom, že rostlina v nich vysazená nepije vodu sama, ale nasává ji zemina. Z té si pak rostlina bere požadované množství vody spolu s živinami. Voda se přitom nalévá do spodní části samozavlažovacího truhlíku, ve které jsou umístěné savé knoty propojené se zeminou. Jakmile se tak rozhodnete pro pěstování rostlin v těchto chytrých truhlíkách, nasypte na jejich dno substrát určený pro pěstování balkonových květin. Poté vybranou rostlinu vložte do truhlíku, substrát dosypejte a zeminu upěchujte. Několik prvních týdnů však rostlinu zalévejte shora na substrát, přičemž si pomocí hladinoměru kontrolujte množství vody v rezervoáru. Po třech až osmi týdnech pak dojde k tomu, že kořeny rostliny prorostou až do rezervoáru. Tehdy už tedy rostliny můžete zalévat přímo do zalévací šachty.
Ne všem rostlinám se vysazením do samozavlažovacího truhlíku zavděčíte. Například takové muškáty se bez nich klidně obejdou. Nesnášejí totiž přemokření. A k tomu může dojít především v případě, že máte samozavlažovací truhlíky na nechráněném místě vystaveném dešti. Dobrým řešením je však pořízení truhlíků, které mají v nádobě na vodu samostatnou vložku, která působí jako přepad. Jakmile se totiž voda dostane až k ní, začne její přebytečné množství odtékat mimo truhlík. Pokud tedy máte opravdu kvalitní truhlík, bude se v něm dobře dařit i muškátům, fuchsiím či surfiniím, které jsou jinak velmi citlivé na přemokření zeminy. Dopomoci si přitom můžete i vrstvou perlitu, která se postará o provzdušnění půdy. Jinak jsou samozavlažovací truhlíky vhodné pro většinu rostlin. Pěstovat v nich tak můžete letničky i trvalky, ale také drobné ovoce či zeleninu.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pinterest)
Komentáře