
Každá správná hospodyňka má doma hned několik kvalitních kuchyňských prkének. Ta se budou hodit především s nastávajícím svátečním obdobím. Takové prkénko je totiž tím pravým pomocníkem při krájení masa, ovoce a zeleniny. Řada z vás ho ale možná používá také jako podložku při slepování a zdobení vánočního cukroví. Jak se o kuchyňské prkénko starat, aby se co nejméně opotřebovalo?
Zaprvé je důležité si uvědomit, že žádné univerzální dřevěné kuchyňské prkénko neexistuje. Pokud tedy používáte své oblíbené kuchyňské prkénko na krájení všech potravin bez rozdílu, snižujete mu tím životnost a možná si i kazíte zdraví. K tomu může dojít tak, že například při krájení masa se do prkénka uvolňují případné bakterie, které by neměly přijít do styku s krájenou čerstvou zeleninou nebo ovocem.
Také pro krájení uzenin se doporučuje používat samostatného prkénka. Silně aromatické potraviny, mezi které patří například ryby, cibule, česnek a bylinky, je třeba rovněž krájet zase na jiném prkénku.
Aby si naše oblíbené prkénko udrželo co nejdelší životnost a hezký vzhled, je třeba vyvarovat se dalších chyb, kterých se možná dopouštíme. Prkénku škodí například to, když na něj pokládáme horké hrnce nebo pekáče. Především ta slabší kuchyňská prkénka pak snadno popraskají.
Neměli bychom je ani nechávat stát dlouho ve vodě, natož abychom je dávali do myčky na nádobí. Při mytí nádobí je tedy rychle omyjte a jinak na nich nenechávejte zbytečně dlouho ležet maso nebo zeleninu. Po umytí nechte prkénko volně oschnout a hned ho neuklízejte nebo nenechávejte v blízkosti topení, horký vzduch mu také nedělá dobře.
Prkénko by mělo být ošetřeno ještě před prvním použitím, a to rostlinným nebo minerálním olejem (určeným pro kontakt s potravinami). Takovým ošetřením pomocí oleje zlepšíte odolnost prkénka proti vlhku, čímž prodloužíte jeho životnost. Olej by se měl do prkénka ze všech stran vtírat důkladně houbičkou a celý nátěr by se měl ještě jednou zopakovat po 24 hodinách.
Již opotřebované kuchyňské prkénko můžete nejprve zbrousit brusným papírem a až poté potřít olejem. V případě běžného používání prkénka postačí provést nátěr jednou za měsíc. K takovému ošetření se doporučují zejména bílé minerální oleje na dřevo či ošetřující vosky na dřevěné povrchy. Použití takového oleje má pozitivní vliv na životnost prkénka, ale také díky němu krásně vynikne originální kresba dřeva.
Správně natřená prkénka jsou navíc chráněna proti nadměrnému vsakování vlhkosti do povrchu, pomáhají zacelit rány po krájení noži a zároveň oživí barvu dřevěného povrchu. S trochou péče si tak zajistíte krásné prkénko pro příjemnou spolupráci – nejen v době předvánoční...
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře