
Právě v dubnu nastává jeden z nejhorších měsíců pro alergiky. Spolu s kvetením celé řady bylin a okrasných dřevin začíná pylová sezóna. Jaké rostliny nás v dubnu mohou potrápit?
V dubnu je největším nebezpečím pro alergiky právě rozkvétající bříza, která je nejsilnějším alergenem. Vzhledem k tomu, že je bříza navíc velmi vysokým stromem, který dorůstá až do výšky 30 metrů, šíří se její pyl daleko do okolí. Jako by to nestačilo, kvete bříza až do května.
Ještě silněji pak pyl z květů břízy na alergiky doléhá ještě v kombinaci s květy vrby, která také patří k silným alergenům. Květy vrby pak trápí alergiky po celé tři měsíce, kdy jsou na stromech. Ke zkřížené alergické reakci pak dochází také v kombinaci pylu břízy a dubu. Alergici, kterým vadí pyl břízy, pak mívají často problémy také s pylem dubu.
V dubnu se k rozkvétajícím okrasným dřevinám přidávají i nakvétající traviny. Pyl travin patří mezi nejrozšířenější dýchací alergeny. Traviny se navíc opylují větrem, přičemž se jejich pyl dostává daleko do okolí. Duben je tak pro alergiky kritickým měsícem i z hlediska rozkvétání trav. Začínají pomalu vykvétat pampelišky, sedmikrásky, jitrocel, z trav pak kostřava a psárka.
Někomu mohou způsobovat alergické problémy také různé okrasné dřeviny, které vykvétají právě v dubnu. K těm patří zejména bohatě kvetoucí zlatice, která je tak oblíbená v období Velikonoc a ještě nějakou dobu po nich.
Alergii může vzbuzovat také velmi půvabná kalina tušalaj, kterou najdete v zahradách i v parcích. Její bílé nebo jemně žlutavé vonné květy se rozvíjejí na konci dubna nebo na začátku května. Tehdy pak začínají kvést a alergiky dráždit také tamaryšky, cesmíny či pivoňky.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře