
Dny jsou čím dál teplejší a milovníky zahrádkaření už příjemné počasí láká k práci na záhonech. Právě v dubnu už na ně můžeme zasít celou řadu rozličných druhů zeleniny. Které to jsou?
Vzhledem k tomu, že hrách je otužilý, můžeme jeho semínka vysévat právě v dubnu. Sejeme je do hloubky 2, 5 cm v rozestupech 10 cm od sebe. Nevysévejte velké množství hrachu, ale raději si výsev rozplánujte po dvou týdnech. Tak budete moci sklízet úrodu hrachu pravidelně. Semínka pravidelně zalévejte a určitě je nenechte vyschnout. Připravte si - nebo k jednotlivým řádkům hrachu rovnou postavte - opory, po kterých se pak bude vzrostlý hrášek pnout.
Pro rychlejší klíčení se také doporučuje semena hrachu ještě před výsevem nechat po dobu dvou až tří dnů ve vlažné vodě, kterou dvakrát denně vyměníte.
V dubnu rovněž nastává čas pro výsadbu jarních odrůd česneku. Z palice česneku se stroužky rozdrobují až těsně před výsevem. Také se doporučuje stroužky nejprve namořit proti napadení houbovými chorobami. Lze je také posilnit v přírodním lignohumátu. Poté už stroužky vysazujeme do jednotlivých řádků v kypré půdě, a to tak, že špička česneku by měla být zhruba 5 cm pod povrchem půdy. Pro usnadnění výsadby se nedoporučuje používat sázecí kolík, protože by česnek v úzce vyvedené jamce velmi těžko zakořeňoval. Jamky pro výsadbu česneku je tak nejlepší vyhloubit lopatkou.
V dubnu vyséváme do záhonů také semínka mrkve. Záhony musí být zbaveny kamenů a větších hrudek hlíny. Kořeny mrkve totiž potřebují růst do dostatečné hloubky. Semínka mrkve klíčí poněkud pomalu. Při teplotě kolem 10°C vyklíčí za tři týdny, při 15°C už za dva, při 20°C jen za jeden týden.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
Komentáře