
Je tu říjen a zatímco nám zahrada naposledy rozkvétá a listí stromů se podmanivě zabarvuje, je zapotřebí dopřát našemu podzimnímu království tu správnou péči před příchodem zimy.
V tomto barevném měsíci nám ještě zahrádku krášlí řada květin. Patří mezi ně na podzim kvetoucí cibuloviny (ocúny, nerinky), ale také mnohé keře a stromy, které zaujmou svými listy a plody v typicky podzimní škále barev. Po babím létě nastává dříve nebo později období vydatných dešťů a ranních mrazíků. Půda v zahradě se už špatně obdělává. Zahrádkářské práce jsou obtížnější také díky zkracujícím se dnům. Zkušení zahrádkáři si říjnovou práci na zahradě správně rozvrhnou, aby vše stihli a nebyli pak zaskočeni příliš chladným, větrným a deštivým počasím.
Předně je třeba vykonat všechny zahrádkářské práce, které nesnesou odklad. Po nich je důležité pustit se do důkladného zrytí půdy. To má své velké výhody. Jestliže totiž vystavíte půdu přes zimu povětrnostním vlivům, zotavíte ji – obzvláště tu těžkou. Zrytím půdy navíc vydáte půdní škůdce napospas ptákům, kteří si s nimi hravě poradí.
Právě v říjnu si na zahrádce můžete založit nové záhony, které osázíte zjara. Případně si můžete připravit prostor pro trávník. Půdu nechte hrubě zrytou a nové prostory nezarovnávejte. Stačí, když budete sem tam odstraňovat rostoucí plevel. Půdu pak osejete a srovnáte až na jaře.
Říjen je také měsícem generálního úklidu zahrady. Je třeba shrabat a sklidit spadané mokré listí, posekanou trávu a zkrátka veškerý zahradní odpad. Nahromaděné mokré listí přitahuje slimáky a hlemýždě, z čehož byste pak zjara nemuseli mít radost.
Před chladným počasím sklízíme dovnitř i dekorativní květináče a opory, kterých už není třeba. Ve všem totiž mohou být škůdci a zárodky chorob. Dřevěné opory, které jste měli například u rajčat, je třeba napustit ochrannou látkou na dřevo. Déle vám pak vydrží a ještě je ochráníte před šířením chorob. Pokud jde o květináče a truhlíky, půdu z nich vysypte a veškeré nádoby řádně vydezinfikujte. Důkladně vyčištění vyžaduje i skleník.
Pokud jste sítí nezakryli vodní nádrž, vysbírejte z ní listí. Když listy ve vodě necháte, mohou přes zimu shnít a uvolnit toxické plyny, které škodí rybám.
O tom, jaké další práce je třeba v říjnové zahradě udělat, se dočtete v pokračování našeho zahrádkářského seriálu. Sledujte naše FB stránky a dozvíte se víc.
Komentáře