
Tužebník jilmový je květina s půvabným květenstvím, které vynikne ve vázách i v suchých vazbách. Důležité jsou jeho pozitivní účinky na zdraví člověka, díky kterým je právem považován za přírodní aspirin.
Tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) je rozšířený po celé Evropě. U nás je hojně k nalezení od nížin až po nižší horské polohy. Roste na vlhkých místech v okolí potoků a řek. A tak se vyskytuje zejména v lužních lesích a také na podmáčených lukách. Původně se díky svému květenství řadil mezi tavolníky.
Tato bylinka s něžným květem obvykle dorůstá do výšky 50 cm, dosáhnout však může i do 2 metrů. Ve vrcholové části větvená lodyha s přetrhávaně lichozpeřenými listy vyrůstá z tlustého oddenku. Právě rozrůstáním oddenku nebo pomocí nažek se tato bylinka množí.
Už v dávných dobách byl tužebník jilmový velmi ceněnou léčivkou. S moderními časy, které se navracejí zpět k přírodě, se jeho obliba opět navrací. Dříve sloužil především jako jeden ze zdrojů přírodních salicylátů – spireinů. Z těch se v těle vytváří kyselina salicylová, kterou už řadu let známe pod názvem aspirin. Sám název léku tak pochází z původního latinského označení tužebníku - Spiraea. V dnešních dobách už se aspirin a další léky obsahující kyselinu salicylovou vyrábějí uměle. Tužebník jilmový si však oproti nim zachovává jednu velkou výhodu. Vzhledem ke svému vyrovnanému obsahu dalších přírodních látek nedráždí žaludeční sliznici, ale naopak ji hojí. Tato bylinka tak vedle přírodních salicylátů nabízí ještě zdraví prospěšné flavonoidy, fenolické glykosidy, třísloviny a další léčivé látky.
Tužebník jilmový působí v prvé řadě protizánětlivě, snižuje horečku a celkově tlumí bolest. Rovněž pomáhá jako účinné antirevmatikum. Tužebníku jilmového se díky jeho antibakteriálním a protizánětlivým účinkům využívá také k hojení ran. Navíc je vynikajícím doplňkem k lékům používaným při poruchách trávení, překyselení žaludku a pálení žáhy. Léčivé látky tužebníku jilmového pomáhají v neposlední řadě i při zánětech ledvin, močových cest a močového měchýře.
Pro další články, příspěvky a soutěže navštivte naše FB stránky Byt Dům Zahrada.
(Foto: Pinterest, Gardenersworld)
Komentáře